Sebum dengeleme maskeleri

Kategori: Gençlik Sırları - 3.312 viewsYorum Yazın
Sebum dengeleme maskeleri

Sebum nedir ? Sebum azaltıcı maske nasıl yapılır? Sebum dengeleyici evde yapılabilecek çözümler nelerdir? Öncelikle sebum nedir sorusunun kısa cevabını verilim. Sebum, yağ bezleri tarafından salgılanan bir salgıdır. Yağ bezlerinin salgıladığı sebum cilde korumak amacıyla salgılanır. Bazı durumlarda sebum fazla veya az salgılanabilir. Sebum dengesinin bozulması durumunda bu dengeyi sağlayacak sebum dengeleyici ürünler ve ev yapımı maskeler işe yarayabilir.

Sebum nedir?

Sebum, yağ bezleri tarafından üretilen yağlı bir maddedir. Derimizin işlev görebilmesi için ihtiyacı vardır, ancak bunun çok büyük bir kısmı sivilceye ve aşırı yağlı ciltlere neden olabilir. Ellerin avuç içi ve ayak tabanlarının dışındaki yağ bezleri vücudun her yerinde bulunabilir.

Bu bezler, testosteron veya adrenalin gibi hormonlardan doğrudan etkilenebilir ve vücudun kıl folikülleri veya gözenekleriyle yakın bir çalışma ilişkisine sahiptir. Bu folliküller cildin yüzeyinin altına başlar ve dış tabakaya ulaşırlar.

Folikülün bir ucu, derinin altında bulunan binlerce yağ bezinden herhangi biriyle karşılaşır ve bu bezler follikül kullanarak cildi yüzeyine sebum verir.

Düşündüğünüze rağmen, sebum cildiniz için aslında iyidir ve sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Sebum, cildin yüzeyine ulaştığında su geçirmez kalkan gibi çalışır ve gerekli nemin dışarı atılmasını ve tutulmasını engellerken fazla su içeri girmesini önler.

Bu koruyucu bariyer oluşturabilir çünkü suda çözülmeyen yağlar veya lipidlerden oluşur. Cilt, sebum olmadan çalışamaz ve çok az olması durumunda kuru veya kavruk cilt tipi ortaya çıkabilir.

 

Sebum üretimi

Vücudun sebum üretiminin elbette faydaları bulunuyor. Sebum üretmi vücutta ne işe yarar? Aşağıda sebum üretiminin faydaları nelerdir inceleyebilirsiniz.

 • Cildin nem dengesini sağlar, su kaybını durdurur.
 • Esnek cilt yapısının garantisi sebumdur.
 • Cildin mantar ve bakteri ile ilgili hastalıklara yakalanmaması için kalkan görevi yapar.

 

 

Sebum neden artar?

Sebum neden artar sorusuna biyolojik gelişim açısından bakıldığında ergenlik döneminde bu artışın normal bir süreç olduğunu kabul edilir.

20 yaşından itibaren sebum üretimi azalma sürecine girer. Yaşla birlikte azalma devam eder. 50 yaşından sonra ciltte kalınlaşma ve sebum üretiminde radikal azalmalar görülebilir.

Sebum fazlalığı

Her şey gibi, çok fazla sebum da iyi bir şey değildir. Sebum fazlalığı cilt üzerinde olumsuz bazı sonuçlara yol açabilir.

Fazla sebum üretimi yani sebase bezler (ter bezleri) bu yağlı maddeyi aşırı üretmeye başladığında, pürüzsüz bir akış için üretilen çok fazla olduğundan, sebumu cildin yüzeyine iletmek için kullanılan gözenekler tıkanabilir.

Yüzey altındaki bu fazla sebum üretimi kombinasyonu ve yüzeyin üstündeki ölü cilt hücreleri cildin gözeneklerinde birleşebilir, onları tıkar ve içinde bakterilerin gelişmesine neden olur.

Vücut daha sonra yabancı bakterilere tepki gösterir ve ona saldırmak için beyaz kan hücreleri gönderir. Bu noktada, vücudun doğal savunmaları başladığı için kopuşu önlemek için hiçbir şey yapılamaz. Sonuç, genellikle püstül veya papüller (sivilceler) şeklinde görülen cildin bu bölgesi çevresinde bir enflamasyondur. Şiddetli veya kronik akne hatta kist oluşumları ortaya çıkabilir.

sebum-sebum nedir-sebum dengeleyici-sebum üretimini azaltmak-sebum dengeleyici şampuan-sebum mask-sebum dengeleyici ilaç-sebum tedavisi-sebum fazlalığı-sebum azaltıcı-sebum saç dökülmesi-sebum nasıl azaltılır-sebum üretimini artırmak-sebum dengesi-sebum eksikliği nedir-sebum şampuan-anti sebum şampuan-sebum dengeleyici maske-sebum neden artar-fazla sebum üretimi-sebum üretimi-sebum yağı-sebum önleyici-vitamin a sebum

sebum üretimini azaltmak

 

Vücut sebum üretimini azaltmak

Sebum fazlalığı tıbbi bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Genellikle testislerle ilgili bozukluklar, böbrek üstü bezi rahatsızlıkları, hipofiz bezi sorunları ile baş gösterebilir. Sebum nasıl azaltılır?

Sebum tedavisi uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Burada yer alan öneriler sebum tedavisi yerine geçmez.

Sebum dengeleyici ilaç veya sebum azaltıcı kullanmak için de yine doktor kontrolü, teşhis ve tedavi süreçleri gerekir.

Vücut sebum üretimini azaltmak için yapılabilecek öneriler ise şunlardır:

 • Sebum üretimini artırmak için günlük su tüketimine dikkat etmek hatta su tüketiminin artırmak
 • Hijyen uygularken cilt tipinize uygun ve katkı maddesi olmayan kozmetik ürünler kullanmak
 • Aynı hassasiyeti makyaj ve cilt bakımında da göstermek
 • Tonik seçiminde dikkatli davranmak
 • Saç derisini tahriş etmemek, kirli elle kaşımamak
 • Sebze ve meyve tüketimini artırmak
 • Stresi yönetmek

 

Sebum dengeleyici maske (sebum mask)

Sebum nasıl azaltılır sorusunun doğal çözümü olarak sebum dengeleyici maske uygulayabilirsiniz.

Sebum dengeleyici maske evde nasıl yapılır? Sebum azaltıcı maske tarifini uygulamak yan etki bakımından kozmetik ürünlere göre daha güvenli olabilir.

 

Sebum dengesi sağlayan maske tarifi

Sebum dengesi için evde aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

Sebum dengesi maskesi malzemeler:

 • Üç çorba kaşığı pirinç unu
 • Bir bardak yeşil çay (Demlenmiş)
 • Bir çay kaşığı limon suyu

 

Sebum önleyici maske yapımı (sebum mask)

Sebum önleyici maske hazırlamak için yeşil çay ve pirinç ununu iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımın macun kıvamında olmasına dikkat edin. Daha sonra üzerine limon suyunu ekleyin.

Yüzünüze doğal bir temizleme maskesi uygulayabilirsiniz. Daha sonra sebum önleyici maske karışımını sürün. 20 dakika boyunca bekletin. Kuruyan maskeyi bol su ile durulayın. Ölü derileri ve sebum fazlalığını almak için ovarak çıkartın.

Pirinç unu, lekeleri, pigmentasyon ve koyu renk lekeleri iyileştirmede yardımcı olan doğal bir katkı maddesidir. Emme özelliklerinden dolayı aşırı yağ ve sebumu yüzünden emmeye yardımcı olur. Pirinç ununun yüz maskelerinde düzenli olarak kullanılması cildinize doğal bir parlaklık kazandırmada yardımcı olur ve sağlıklı olmasını sağlar.

 

Sebum dengeleyici şampuan

Kozmetik raflarında sebum dengeleyici şampuan çeşitlerini bulabilirsiniz. Burada saç derisindeki sebumu azaltan bir doğal şampuan maskesi tarifi veriyoruz. Sebum şampuan hazırlamak kolay yapabileceğiniz bir işlemdir.

Sebum fazlalığı saç dökülmesi ile de ilişkilendiriliyor. Çünkü saçta sebum artışına neden olan androjen ve dht hormonları saç dökülmesini de tetikliyor. Sebum saç dökülmesi ilişkisi nedeniyle saçınıza sebum dengeleyici şampuan tarifini uygulayarak saç dökülmesini de azaltabilirsiniz.

Sebum dengeleyici şampuan için gerekli malzemeler:

 • Bir bağ yeşil taze nane yaprağı
 • Yarım litre su
 • Bir muz
 • Bir yemek kaşığı bal

 

Anti sebum şampuan hazırlamak için yarım litre suyu bir tencereye boşaltın ve nane yapraklarını içerisine atın. Yarım saat beklettikten sonra ocakta 20 dakika boyunca kaynatın.

Karışımı soğumaya bırakın. Nane yapraklarının soğuma süresi içerisinde muz ve bal karışımını robotta saça sürülecek kıvama gelinceye kadar ezin. Saçınızın köklerine kadar yedirin ve 20 dakikadan az olamamak üzere bekleyin.

Ilık su ile maskeyi saçınızdan uzaklaştırın. Ardından nane suyu karışımı ile saçınızı son durulama yapın. Naneli durulama suyu anti sebum şampuan etkisi yapacaktır.

 

Sebum yağı

Sebum yağı olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar arasında Jojoba yağı, argan yağı, badem yağı ilk sıralarda yer alıyor. Bu bitkisel yağları karıştırarak da sebum yağı maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Vitamin a sebum

Vitamin A yönünden zengin beslenme düzeni sebumun azaltılmasında ve dengelenmesinde etkili olmaktadır. A vitaminin cilde faydaları ve A vitamini yönünden zengin besinleri tıklayarak okumanızı öneriyoruz.

 

Sebum eksikliği nedir?

Sebum üretiminin yeterli düzeyde olmaması durumu sebum eksikliği nedir sorusunu gündeme getiriyor. Sebum eksikliği başta cilt kuruluğu olmak üzere cilt yüzeyinin enfeksiyonlara açık hale gelmesi, cildin esnekliğini yitirmesi gibi olumsuzluklara yol açabilir.

Sebum üretimini artırmak sebum eksikliğini ortadan kaldırabilir.

 

 

The post Sebum dengeleme maskeleri appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!

Sebum dengeleme maskeleri (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. […] Sebum üretimini, fazla yağı dengeler […]

 2. […] Sebum üretimini, fazla yağı dengeler […]