Yaşlanma karşıtı kerevizin faydaları

Kategori: Pozitif Hayat - 5.775 viewsYorum Yazın
Yaşlanma karşıtı kerevizin faydaları

Kerevizin faydaları arasında gençleştirici, yaşlanma karşıtı faydaları saymakla bitmiyor! Hemen biz kereviz yemeyiz demeyin! Çünkü kereviz yemek yapraklarından yumrusuna, sapından köküne kadar büyük faydaları beraberinde getiriyor. Bu yazıda inanılmaz kerevizin faydaları, kereviz nasıl yenir, kereviz suyunun faydaları gibi başlıkları okuyabilirsiniz.

Kerevizin faydaları

Kereviz nedir faydaları nelerdir? Bilimsel adı Apium graveolens olan Kereviz, bitki ailesinde Apiaceae olarak adlandırılan bir sebzedir. Kerevizin faydaları, vitamin K, vitamin C, potasyum, folik asit ve vitamin B6 gibi minerallere ilaveten mükemmel bir antioksidan ve faydalı enzim kaynağı olması ile başlar.

Kerevizin faydaları nelerdir-Kereviz nedir faydaları nelerdir-Kereviz nelere iyi gelir-Kereviz zayıflatır mı
Kereviz nelere iyi gelir?

Kolesterolü ve hipertansiyonu dengelemesi vücudu sinsice yaşlandıran iki önemli etkiye karşı adeta zırhla kuşatır.

Kalp ve damar sağlığı bakımından mükemmel bir besindir.

Kerevizin faydaları nelerdir?

Kereviz nelere iyi gelir maddeler halinde açıklamadan önce içeriğindeki besin değerlerine bir göz atalım.

Kereviz içeriğinde şu mineraller, vitaminler ve maddeler bulunur:

 • Kalsiyum
 • Sodyum
 • Bakır
 • Magnezyum
 • Demir
 • Çinko
 • Potasyum
 • A vitamini
 • K,
 • C,
 • E,
 • D
 • B vitaminleri (tiamin, riboflavin, folik asit, vitamin B6, ve B12 vitamini)
 • Lif içerir

Kereviz nelere iyi gelir?

Kereviz şifa ve gençlik kaynağı olarak biliniyor. İşte kereviz nelere iyi gelir sorusuna verilebilecek cevapların bir bölümü!

 • Kereviz’in faydaları arasında kolesterol seviyesini düşürmesi önemli bir özelliktir.
 • Kerevizin karaciğere faydaları konusunda uzmanlar bu sebzeyi düzenli olarak yemek, böbrek, pankreas, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarından kaçınmaya yardımcı olur diyor.
 • Kerevizin cinselliğe faydaları da ünlüdür. Çünkü tansiyonu düşürüp damar sağlığına katkı sağlayarak özellikle erkekler için kerevizin cinselliğe faydaları konusunda haklı bir üne sahiptir. Kerevizin cinsel güce faydaları için yemeği, tozu, kürü veya salatası tercih edilebilir.
 • Tıpkı maydanoz gibi idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Üriner sistem için pek çok fayda barındırır.
 • Romatizma ve gut ağrılarını dindirmede etkindir.
 • Bağışıklık sistemini artırır.
 • Potasyum ve sodyum yönünden zengin olması vücudun su dengesini sağlar.
 • Migreni dindirir.
 • Kataraktı önler.

Kereviz zayıflatır mı? (kereviz zayıflatırmı?)

Kereviz zayıflatır mı? (kereviz zayıflatırmı?) sorusu diyette yer verilecek ilk on besin arasında yer alabilecek kadar olumludur.

Bu nedenle kerevizin faydaları diyetisyenler tarafından sıklıkla kilo vermek isteyenlere diyet menüsünde yer verilerek gösterilir.

Kereviz kürünün faydaları arasında da kilo verdirici özelliği sıralanabilir. Yemeklerden önce kereviz suyunun düzenli içilmesi kilo vermenize yardımcı olabilir. Kalorisi çok düşüktür ve aynı zamanda yüksek lif içeriğinden doludur. Bu nedenle, aşırı yeme eğilimini azaltmaya yardımcı olabilir ve sürekli aç hissetmeden kilo vermeye yardımcı olur!

Kereviz suyu nasıl hazırlanır?

Kereviz suyu hazırlamak kolay bir tariftir. Kereviz suyu nasıl hazırlanır sorusunun farklı tarifleri olabilir. Burada hemen birini vererek başlayalım.

Kereviz suyu için malzemeler:

 • 10 gr kereviz tohumu (İnce dilim halindeki kerevizi de kullanabilirsiniz)
 • Bir su bardağı kaynar su

Kerevizleri veya tohumları suya atın ve 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra suyu içebilirsiniz. Günde üç bardak içilebilir.

Bu tarif kereviz çayı olarak da bilinmektedir. Kereviz çayının faydaları tıpkı kerevizin faydaları gibidir. Kilo vermeye, idrar söktürmeye ve hatta cinsel güce faydalıdır.

Taze Kereviz suyu nasıl hazırlanır?

Kereviz bitkisinin faydaları taze içecek olarak yapılarak da elde edilebilir. Bunun için yani kereviz bitkisinin faydaları konusunda çiğ olarak hazırlanabilecek bir tarif daha veriyoruz. Bu tarif aynı zamanda çiğ kerevizin faydaları açısından tercih edilebilir.

Malzemeler:

 • 4 kereviz sapı
 • 1 elma, özlü ve soyulmuş olarak kullanılacak
 • 1 havuç (orta), soyulmuş
 • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeleri iyice yıkayın. Kerevizi, elmayı ve havucu bir blender’e ekleyin. 2-3 dakika karıştırın.

Karışımı bir elek veya tülbent ile başka bir kavanoza aktarın. Meyve ve bitkisel elyafı sıkarak sıkın veya her seferinde meyve sıkacak şekilde tülbent içine koyun.

Birer kereviz sapıyla servis yapın ve tadını çıkarın!

Kereviz tohumu faydaları nelerdir sorusu da sıklıkla geliyor. Kereviz tohumu faydaları tıpkı kerevizin faydaları ve kereviz suyunun faydaları gibi değerlendirilebilir.

Kereviz suyunun faydaları nelerdir?

Kereviz suyunun faydaları aşağıda maddeler halinde sıralanıyor. Bu maddeleri kerevizin sapının faydaları, kereviz kabuğunun faydaları, kereviz tozu faydaları olarak da okuyabilirsiniz.

 • Kalp Sağlığını İyileştirir

Kereviz suyunda bulunan bazı antioksidanlar arter duvarlarının güçlenmesine ve kardiyovasküler sistemdeki onarımın hızlandırılmasına bağlı olan ftalid olarak bilinir ve kalpteki yükü azaltabilir ve kalp krizi veya inme riskinizi düşürebilir.

 • Dolaşımı İyileştirir

Kereviz demir ılımlı miktarı ile bu sebze suyu yapabiliyor vermek kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırarak dolaşım sistemine de destek. Bu, vücudun farklı bölümlerine oksijen verilmesini ve kaynak sunumunu geliştirerek genel metabolik hızı arttırır ve organ fonksiyonunu geliştirir.

   • Kanseri Önlüyor

Kerevizde yüksek konsantrasyonda bulunan iki antioksidan bileşiği, luteolin ve apigenin ve bunlar doğrudan anti-kanserojen etkilere bağlıdır. Bu flavonoidler, tümörlerin küçültülmesinin yanı sıra serbest radikalleri aramaya ve nötraliz etmeye ve vücudun çeşitli yerlerinde kanser yayılımını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

 • Cilt bakımı

Sahip K vitamini, A vitamini ve C vitamini, bu sebze suyu bir dizi tedavi yardımcı olabilir farklı cilt rahatsızlıklarının, sede , egzama , akne ile mücadele eder . Ayrıca, cildi kırışıklıkların, yaşlanmanın ve lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan antioksidan da verebili .

 • Vücut Detoksu sağlar

Kereviz, su içeriğinde son derece yüksektir ve bazı aktif içerikler de diüretik işlevlere sahiptir. Bu, düzenli olarak bu suyu içmek vücuttan toksinleri boşaltabilir ve vücudunuzdan toksinleri, yağları ve tuzları daha çabuk ortadan kaldırmaya yardımcı olarak idrara çıkma oranınızı artırabilir . Bu, karaciğerinizdeki gerilimi azaltmaya yardımcı olur.

 • Antienflamatuar Ajan

Kereviz az bilinen faydalarından biri, anti-inflamatuar özelliklere sahip luteolin’in içeriği gelmektedir yatıştırmaya vücutta dokuların ve kasları. Eğer muzdarip olsun artrit , gut , baş ağrısı , hemoroid veya bir mide, kereviz suyu rahatsızlık hafifletmek yardımcı olabilir iyi bir şans var.

 • Bağışıklığı Arttırıyor

Kereviz suyu C vitamini içeriği yeni beyaz kan hücrelerini oluşturmak için bağışıklık sistemini uyarabilir ve aynı zamanda birleştiren apigenin, luteolinden ile ve suyu poliasetilenler patojenlere karşı kendini savunmak için vücudun yeteneğini güçlendirmek için.

 • Kemik Mineral Yoğunluğunu İyileştirir

Kereviz suyunun mineral içeriği geniş değildir, ancak kritik minerallerde kemik yoğunluğu açısından yoğunlaşmaktadır . Kalsiyum, magnezyum ve demir, yaşlandıkça osteoporoz gelişme riskinizi düşürürken, aynı zamanda kemikleri ve eklemleri güçlendirirken bağırsaktaki besin alımını iyileştirmeye yardımcı olabilir .

 • Uyku düzenliyor

Çoğu insan, kerevizin yatıştırıcı bir madde olarak düşünmemesine karşın, bu meyve suyunda magnezyumun önemli bir miktarı bulunmaktadır; bu da, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda doğal ve rahatsız edilmeyen uykunuza yardımcı olan vücudu yatıştırır. Kerevizin faydaları nasıl pişirilir sorusundan çok tüketim miktarıyla ilgilidir. Yatmadan önce bir bardak kereviz suyu, sabahları tazelenmiş hissetmeniz gereken tek şey olabilir!

Kereviz nasıl yenir?

Kereviz nasıl yenir sorusunu çiğ, pişirilmiş, suyu kaynatılmış ve toz olarak diye cevaplayabiliriz. Ülkemizde daha çok kereviz salatası biçiminde tüketimi yaygındır.

Ege ve Akdeniz bölgesinde genellikle kereviz dalı faydaları nedeniyle yemeği pişirilirken dahil edilir. Kerevizi nasıl tüketmeliyiz sorusunun karşılığı olarak tüm tüketim şekillerini tavsiye edebiliriz. Çünkü burada can alıcı nokta kerevizi nasıl tüketmeliyiz değil mutlaka kereviz tüketmeliyizdir.

Kerevizin faydaları İbrahim Saraçoğlu

Kerevizin faydaları İbrahim Saraçoğlu ve kerevizin faydaları Ahmet Maranki tarafından da sık sık dile getiriliyor.

Bu kerevizin yararları arasında kerevizin şeker hastalığına faydaları, kerevizin hamilelere faydaları, veya içeriğindeki maddeler nedeniyle gebelikte kerevizin faydaları, kerevizin bebeklere faydaları gibi alt başlıklar da ele alınıyor.

Kerevizin zararları

Kerevizin faydaları ve zararları nelerdir sorusuna faydalar bakımından yukarıda detaylı olarak yer verdik. Kerevizin faydaları ve zararları ele alındığında çok az yan etkisi olabileceği görülüyor.

Kereviz faydaları zararları değerlendirilirken zararları konusunda böbrek problemleri, alerjik reaksiyonlar ve güneşe duyarlılığın artması gibi bazı potansiyel yan etkiler de dikkate alınmalıdır.

Uzmanlar kerevizin her tür kullanımının kanser dahil pek çok sorunla mücadelede işe yaradığını belirtiyor. Örneğin kereviz sirkesi faydaları, kereviz çorbası faydaları, kereviz yapraklarının faydaları, kereviz salatası faydaları içeriğindeki kinin gibi maddelerle neredeyse cilt dahil vücudun her noktasına etki ediyor.

Kereviz hapı faydaları

Kereviz hapı faydaları kilo kontrolü yanında vücudun alkalik dengesini düzenler, böylece aşırı asitli bir diyetten kaynaklanan sorunlardan sizi korur.

Kereviz tohumunun faydaları ve zararları da tıpkı kerevizin faydaları gibidir.

The post Yaşlanma karşıtı kerevizin faydaları appeared first on Genç Kalanlar.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!