Kabak çekirdeği kilo aldırır mı?

Kategori: Genel - 1.157 viewsYorum Yazın
Kabak çekirdeği kilo aldırır mı?

Kabak çekirdeği kilo yapar mı sorusu özellikle çok ve düzenli olarak yiyenler tarafından merak ediliyor. Öncelikle hemen belirtelim ki kabak çekirdeği son derece sağlıklı bir besindir. Kabak çekirdeği kilo yapar mı, kabak çekirdeği kaç kalori, kabak çekirdeği kilo verdiriyor söylemi geçerli mi? Tüm bu soru ve başlıklar bu yazıda sizleri bekliyor.

 

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı?

Kabak çekirdeği besleyicilik özelliği yüksek bir kuruyemiştir. Ülkemizde hem yetişmekte hem de sevilerek tüketilmektedir.

Kabak çekirdeği, hidroksibenzoik, kafeik, kumarik, ferulik, sinapik, protoksekuik, vanil ve asetik asit gibi fenolik asitler de dahil olmak üzere çok çeşitli antioksidan filokütinler içeriyor.

Kabak çekirdeği ayrıca beta-sitosterol, sitostanol ve avenasterol dahil olmak üzere sağlık destekli fitosterol içerir. Kabak çekirdeği çok iyi bir fosfor, magnezyum, manganez ve bakır kaynağıdır. Ayrıca çinko ve demir olmak üzere diğer minerallerin iyi bir kaynağıdır. Ayrıca, kabak çekirdeği iyi bir protein kaynağıdır.

Bitki bazlı Omega 3 yağları bakımından da zengindir.

Bu besleyici özellikleri beslenme planlarında kabak çekirdeğini öne çıkarıyor. O halde can alıcı soruyu sormanın zamanı geldi: kabak çekirdeği kilo yapar mı?

 

Kabak çekirdeği kilo yapar mı?

Kabak çekirdeğinin besin değerlerine bakarak ve kabak çekirdeği kaç kalori inceleyerek kilo almada etkisi olup olmadığını açıklayabiliriz. 28 gram kabuksuz kabak çekirdeğinin besin ögeleri aşağıda sıralanıyor. Verilen yüzdeler bir kişinin günlük ihtiyacına oranları gösteriyor.

 

 • Lif: 1.7 gram.
 • Karbonhidrat: 5 gram.
 • Protein: 7 gram.
 • Yağ: 13 gram (6 tanesi omega-6’lardır).
 • K vitamini: % 18
 • Fosfor: % 33’ü
 • Manganez: % 42
 • Magnezyum: % 37
 • Demir: % 23
 • Çinko: % 14
 • Bakır: % 19

Bu besin değerleri kabak çekirdeği kilo aldırır mı sorusu için yağlı bir besin olduğunu, dikkatli tüketilmesi gerektiğini bize gösteriyor. Yüksek tüketim yüksek kalori amını da beraberinde getirebilir.

Bununla birlikte kabak çekirdeği kilo aldırır mı sorusuna aldırmaz cevabı verebileceğimiz noktalar ise yüksek lif oranı, tokluk hissi vermesi ve sindirim sistemini düzenlemesi olarak sıralanıyor.

 

Kabak çekirdeğinin faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları tabiri caizse saymakla bitmez. Aşağıda en çok bilinen kabak çekirdeğinin faydaları listesi bulunuyor. Siz de kabak çekirdeğinin yararları ile beslenme düzeninizde yer verebilirsiniz.

 • Yüksek miktarda antioksidan içeriğiyle hücre düzeyinde genç kalmak için etki yapar
 • Mide, meme, akciğer, prostat ve kolon kanserlerinin önlenmesi için faydalıdır
 • Prostat ve mesane sağlığı için faydalıdır
 • Magnezyum yönünden çok zengindir
 • Kalp hastalıklarının önlenmesinde işlevseldir
 • Kan basıncının düşürülmesini sağlar, tansiyonu kontrol edebilir
 • Kan şekere seviyesini düzenler
 • Sperm kalitesini iyileştirir
 • Uyku düzenine olumlu katkı yapar
 • B ve E vitaminleri yönünden inanılmaz zengindir

 

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı-Kabak çekirdeği kilo yapar mı-Kabak çekirdeğinin faydaları-Kabak çekirdeği kaç kalori-Ay çekirdeği kalori-Kabak çekirdeğinin zararları-Ay çekirdeği kilo yaparmı-Ay çekirdeği kilo aldırır mı-Kabak çekirdeği sivilce yapar mı-Kabak çekirdeği kilo aldırırmı-100 gr kabak çekirdeği kaç kalori-Bir avuç kabak çekirdeği kaç kalori-Tuzsuz kabak çekirdeği kaç kalori-Çiğ kabak çekirdeği kaç kalori-Tuzsuz kabak çekirdeği kilo yaparmı-1 avuç kabak çekirdeği kaç kalori-Kavrulmuş kabak çekirdeği kaç kalori-50 gr kabak çekirdeği kaç kalori-Kabak çekirdeği kilo verdiriyor-Tuzlu kabak çekirdeği kaç kalori

Kabak çekirdeği kilo yapar mı

Kabak çekirdeği kilo aldırırmı?

Kabak çekirdeği fazla, aşırı tüketilmediği takdirde kilo aldırmaz. Tam aksine obeziteyi önleme özelliği de vardır. Hatta kabak çekirdeği kilo verdiriyor. Çünkü düşük kalorili diyetlerde kullanılarak yüksek lifi ile tokluk hissi verir ve sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeye katkı sağlayabilir.

Kabak çekirdeği büyük bir diyet lifi kaynağıdır. Tam tohumlar, tek bir (28 gram) porsiyonda 5.2 gram lif sağlar. Bununla birlikte, kabuğu çıkarılmış olan kabak çekirdeği, bir porsiyonda 1.7 gram lif içerir. Bunlar çoğu süpermarkette bulunan yeşil kabak çekirdeği için geçerlidir.

 

Lif oranı yüksek bir besin, iyi sindirim sağlığını artırabilir. Ek olarak, yüksek lifli diyetler kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve obezite riskini azaltmıştır. Kabak çekirdeği yüksek lifli yapısıyla obezitenin azaltılmasında etkili olabilir.

 

Kabak çekirdeği kaç kalori?

Bir avuç (10 gr) kabak çekirdeği kaç kalori? Bir avuç kabak çekirdeği kaç kalori sorusunun cevabı 56 kcal olarak verilebilir. 1 avuç kabak çekirdeği kaç kalori? 1 avuç kabak çekirdeği kaç kalori merak edenler için tekrar edelim 56 kaloridir.

 

100 gr kabak çekirdeği kaç kalori? 50 gr kabak çekirdeği kaç kalori?

100 gr kabak çekirdeği kaç kalori sorusunun cevabı 560 kcal’dir. 50 gr kabak çekirdeği kaç kalori? 50 gram kabak çekirdeği 280 kaloridir.

 

Tuzlu kabak çekirdeği kaç kalori?

15 gram tuzlu kabak çekirdeği kaç kalori? Bu sorunun yanıtı tam olarak 78 kcal’dir.

 

Tuzsuz kabak çekirdeği kaç kalori?

Tuzsuz kabak çekirdeği kaç kalori sorusunun karşılığı 100 gram için 560 kcal olarak verilebilir. Bu arada tuzsuz kabak çekirdeği kilo yaparmı sorusu da sıklıkla soruluyor. Tuzsuz kabak çekirdeği kilo yaparmı sorusu için tuzlu veya tuzsuz olmasının kilo yapmakla ilgisi bulunmuyor. Tuzlu kabak çekirdeği kiloyu değil tansiyonu yükseltebilir.

Kabak çekirdeği kilo yapar mı sorusunun karşılığı günlük bir avuç düzeyinde tüketimin kilo yapmayacağıdır. Ancak aşırı tüketim yani günlük 28 gramdan fazla yemek yağlı bir besin olarak kabak çekirdeğinin kilo yapma potansiyelini ortaya çıkarabilir.

 

 

Çiğ kabak çekirdeği kaç kalori?

Paketli olarak kabuksuz satılan çiğ kabak çekirdeği kaç kalori? Bu sorunun cevabı 125 gramlık paket için söylersek 763 kcal’dir.

 

Kavrulmuş kabak çekirdeği kaç kalori?

260 gram tuzlu kavrulmuş kabak çekirdeği kaç kalori? 260 gramlık paketlerde satılan kavrulmuş kabak çekirdeği kaç kalori sorusunun yanıtı 1357 kcal olarak veriliyor.

 

Kabak çekirdeği sivilce yapar mı?

Kabak çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilde faydaları vardır. Bilinenin tersine kabak çekirdeği sivilce yapar mı sorusunun cevabı ‘hayır’ biçimindedir.

Yüksek oranda antioksidanlar içerir. Bu da hücre yenilenmesini sağlar. Genç bırakır. Cildi korur ve güzelleştirir.

Çinko başta olmak üzere pek çok yararlı mineral içeriyor. Bu bileşenler arasında fosfor, magnezyum, selenyum, mangan, potasyum ilk sıralarda sayılabilir.

 

Kabak çekirdeğinin zararları nelerdir?

Kabak çekirdeğinin bilinen bir sağlık zararı yoktur. Bununla birlikte saklama koşulları ve ambalaj hatalarından kaynaklanabilen riskler içerebilir. O nedende kabak çekirdeğinin zararları konusunda endişe duymamak için iyi koşullarda saklanmış ve hazırlanmış ürünleri almanızı öneriyoruz.

Kabak çekirdeğinin zararları konusunda ortaya çıkabilecek riskler şunlar olabilir:

 • Mide ağrısı
 • Gevrek pişirilmiş kabak çekirdeği, B6 vitamini, niasin, riboflavin, tiamin, B12 vitamini ve C vitamini gibi suda çözünen besinlerden yoksundur.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahip olduğundan bu özellikteki ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kabak çekirdeğinin kullanımını veya kullanılmamasını destekleyen bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bununla birlikte, sadece yiyecek miktarlarını sindiren güvenli tarafta kalmak iyidir. Hamilelik döneminde kabak çekirdeğinin bu yan etkisinden kaçınılması tavsiye edilir.
 • Kabak çekirdeği alerjisi ortaya çıkabilir.
 • Hipoglisemi olanlar için güvenli bir besin değildir.
 • Düşük tansiyona sahip kişilerde tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle dikkatli kullanılmalıdır.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 • Ay çekirdeği kalori (Editörlerimiz bu konu üzerinde makale çalışması yapıyorlar)
 • Ay çekirdeği kilo yaparmı? (Editörlerimiz bu konu üzerinde de makale çalışması yapıyorlar)
 • Ay çekirdeği kilo aldırır mı? (Editörlerimiz bu konu üzerinde makale çalışması yapıyorlar)

 

Kabak çekirdeği kilo aldırır mı? yazısı ilk önce Diyet forever üzerinde ortaya çıktı.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!