Cilt bakım rutini sıralaması

Kategori: Güzellik - 1.115 viewsYorum Yazın
Cilt bakım rutini sıralaması

Cilt bakım rutini sıralaması nelerdir? Her yeni cilt bakım ürünü aldığımızda veya rutinimize bir adım eklediğimizde merak ettiğimiz soruyu cilt uzmanlarına sorduk: Cilt bakım ürünlerimi hangi sırayla uygulamalıyım?

Bu yazıda; günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı, cilt bakım rutini oluşturma ile ışıl ışıl ve genç bir cilde sahip olmak gibi çok işinize yarayacak ve daha önce neden bilmiyordum diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Cilt bakım sıralama önerileri gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Cilt bakım rutini sıralaması

Cilt bakım rutini sıralaması neden önemlidir?

Cilt bakım ürünlerinizi uygulamak için doğru sırayı takip etmediğinizde, üç sorunla karşılaşabilirsiniz:

 • Nüfuz etmeyebilirler: Kalın, kremsi veya yağlı olanların üzerine ince, sıvı veya su bazlı ürünler koyarsanız bu bir problemdir. Daha zengin ürünler, cildinizde başka hiçbir şeyin geçmesini önleyen bir bariyer oluşturacaktır.
 • Daha az etkili olabilirler: Bazı ürünler cildinize düzgün bir şekilde nüfuz edemiyorsa, açıkçası tam faydalarını alamazsınız. Ayrıca, belirli aktif bileşenlerin birbirinden uzakta uygulanması amaçlandığında, bunları birlikte kullanmak onları devre dışı bırakabilir ve hatta yeni, istenmeyen bir kimyasal reaksiyon oluşturabilir. Her iki durumda da, rutininiz olması gerektiği kadar etkili olmayacaktır.
cilt bakım sıralama-cilt bakım rutini sıralaması-cilt bakım rutini oluşturma-cilt bakım sıralaması nasıl-cilt bakım sıralaması nasıl olmalı-cilt bakım ürünleri sıralaması-günlük cilt bakım sıralaması
Cilt bakım sıralaması nasıl olmalı?
 • Cildinize zarar verebilir: Düzensiz ürünleri kullanmak yeni cilt sorunlarına bile neden olabilir. Örneğin, yağların üzerine serum uygulamak, cildinize yeterince su ulaşmadığından cildinizi kuru ve susuz bırakabilir. Ya da mineral güneş kreminizin üzerine serumları, kremleri ve yağlarınızı uygularsanız, kapatıcılığı bozar ve korumayı seyreltir. Bu sizi cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı daha savunmasız bırakacaktır!

Günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı ve cilt bakım rutini oluşturma

Cilt bakım rutini oluşturma konusunda dört kuralı aklınızdan çıkarmayın. Bu kurallar günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı sorusunu cevaplarken size kılavuzluk edecektir.

 • En inceden en kalına doku: Hafiften ağıra doğru  hareket edin. Tonikler, serumlar ve esanslar gibi en sulu ürünlerinizle başlayın. Losyonlar, kremler ve ardından yağlar gibi daha ağır, daha nemlendiriciler, ardından güneş kremi gelir.
 • Yağ bazlıdan önce su bazlı: Yağ ve su karışmaz ve yağ, suyun nüfuz etmesini engelleyebilir. Bu, önce su bazlı ürünlerin uygulanması gerektiği anlamına gelir. Cildiniz tarafından emilmesine izin verin ve ardından üstüne yağ bazlı ürünler uygulayın.
 • En düşükten en yükseğe pH: Aktif maddeler kullanıyorsanız, bunların yaklaşık pH seviyelerini bilmek ve en düşükten en yükseğe doğru gitmek önemlidir. Başka bir deyişle, asidik ürünler (pH 3.0 ila 4.0) her zaman daha nötr olanlardan (pH 5.0 ila 7.0) önce uygulanmalıdır. 
 • Düşük ve yüksek pH’lı ürünler karışmaz: Rutininiz aktif içerikli ürünler içeriyorsa, pH seviyeleri benzerse aynı anda uygulayabilirsiniz. Ancak pH’ta 1.0 ila 2.0’dan fazla bir boşluk varsa (veya pH’ı hiç bilmiyorsanız), aralarında 30 dakika beklemenizi veya günün farklı saatlerinde kullanmanızı öneririm. Bu şekilde, her ürün hedeflenen pH’da çalışabilir.

Günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı?

Aşağıda adım adım günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı takip edebilirsiniz.

TEMİZLEYİCİ UYGULAMAK

Sabahları yüzünüze ılık su çarparak başlayın veya gerekirse cilt tipinize göre tasarlanmış yumuşak bir yüz temizleyici ile yıkayın.

TONİK AŞAMASI

Tonik kullanmayı ihmal etmeyin. Çoğu insan tonik kullanmayı atlamayı tercih eder. Çünkü kısmen çoğu toniğin sert olduğu ve cildi tahriş ettiğine dair kalıcı bir varsayım vardır. Neyse ki, artık durum böyle değil. Gözenekleri fiziksel olarak “küçültmeseler” de, yeni tür tonikler, antioksidanlar, B vitamini türevleri ve hatta tonlama asitleri için bir dağıtım sistemi görevi görmek gibi birçok amaca hizmet edebilir.

ANTİOKSİDAN SERUM KULLANIN

Serumlar, belirli endişeleri gideren süper yoğun, besleyici yoğun tedavilerdir, bu nedenle onları cilde mümkün olduğunca yakın tutmak daha iyidir. Dermatologlar gündüz için cildinizin iltihaplanma tepkisini köreltmekten UV ışınlarından ve çevresel kirleticilerden kaynaklanan hasarı yok etmek gibi çeşitli faydalar sağlayan antioksidan serumları öneriyor.

GÖZ KREMİ VAZGEÇİLMEZDİR

Göz çevresi kreminin zaman içinde düzenli kullanımı, göz kapağı cildini elastik tutacak ve bazı ince çizgileri veya kolajen kaybını iyileştirebilir veya önleyebilir. 20’li yaşlardan başlayarak günde iki kez değilse bile en az her gece bir göz kremi uygulamak hayati önem taşıyor. Güneş koruma faktörü bulunan SPF’li bir göz kremi seçerek veya her gün güneş kremi uygulayarak göz çevresindeki hassas cildi daha da koruyabilirsiniz.

SİYAH NOKTA VE SİVİLCE TEDAVİSİ

Cilt yüzeyinde ortaya çıkan siyah nokta, akne ve sivilceler ile mücadele etmek günlük cilt bakım rutini sıralaması içerisinde yer almalıdır. Ayrıca sivilce izleri için de etkili cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Dermatologlar sivilce lekesi için de örneğin benzoil peroksit etken madde içeren ilaçlar kullanılabilir diyor. Ayrıca reçetesiz uygulayabileceğiniz sivilce tedavisi bitkisel maske ve kür tarifleri de düzenli kullanımda çok etkili sonuçlar sağlayabiliyor.

NEMLENDİRİCİ ASLA İHMAL EDİLMEMELİDİR

Evet, yağlı bir cildiniz olsa bile herkesin bir nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Vücudunuz, sert dış koşullara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kaplama sağlamak için yağ (veya sebum) salgılayan bezlerden oluşan kendi doğal yağlama sistemine sahip olsa da, çoğumuz güneş, hava ve sert kimyasalların yarattığı tahribattan sonra ekstra neme ihtiyaç duyarız cildimize zarar verir.

Sivilce leke tedavisi kullanıyorsanız, nemlendiricinizi uygularken içindeki bileşenlerin leke tedavideki aktif bileşenlere müdahale etmeyeceğinden emin olmak için bu alanları atlamak isteyebilirsiniz.

GÜNEŞ KORUYUCU

UV ışınlarını fiziksel olarak engelleyerek çalışan fiziksel veya mineral bir güneş kremi kullanıyorsanız, güneş kremi gündüz cilt bakım rutininizin son adımı olmalıdır.

GECE KREMİ

Özellikle geceleri kullanılan daha ağır ola gece kremleri, siz uyurken suyun buharlaşmasını önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturur. Cildin yüksek su içeriğini korumak, sağlıklı cildi iyileştirmek ve korumak için anahtardır. Doğru nemlendiriciyi kullanıyorsanız, son adımınız gece kremi kullanmak olmalıdır.

Cilt bakım ürünleri sıralaması

Cilt bakım ürünleri sıralaması için sabah ve gece olmak üzere iki kategori belirleyebilirsiniz. bu kategorilerde pek çok kozmetik ürün bulunuyor.

Cilt bakım rutini için Şeyda Erdoğan anlatıyor!
Merve Kutlu cilt bakım rutinini anlatıyor!

Temel sabah rutini

 • Temizleyici. Bir gecede oluşan kiri ve kalıntıları gidermek için kullanılır.
 • Nemlendirici. Cildi nemlendirir ve kremler, jeller veya balsamlar şeklinde olabilir.
 • Güneş kremi. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için gereklidir.

Temel akşam rutini

 • Makyaj temizleyici. Teneke üzerinde söylediklerini yapar, göremediğiniz makyaj kalıntılarını bile çıkarır.
 • Temizleyici. Bu, kalan kirlerden kurtulacaktır.
 • Siyah nokta tedavisi. Sivilceler, anti-inflamatuar ve kurutucu ürünlerle geceleri etkili bir şekilde tedavi edilebilir.
 • Gece kremi veya uyku maskesi. Cilt onarımına yardımcı olmak için daha zengin bir nemlendirici.

Günlük cilt bakım sıralaması nasıl olmalı gibi ilginizi çekebilecek kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!