Botox zararlı mı?

Kategori: Güzellik - 808 viewsYorum Yazın
Botox zararlı mı?

Botox zararlı mı? Botox konusunda bazen kafalar karışabiliyor. Çünkü kansere neden olduğu veya vücuda zarar verdiği iddiaları yapılabiliyor. Hemen belirtelim botoks zararları bakımından güvenli bir uygulamadır. Dünyada botox yaptırdığı için hayatını kaybeden ispatlanmış vaka bulunmuyor. Elbette merdiven altı uygulamalarla ciddi sağlık sorunları yaşanabiliyor. Kastedilen medikal estetik doktorlar tarafından ve yetkili sağlık merkezlerinde yapılan botoks uygulamalarıdır.

Bu yazıda; botox yan etkileri nelerdir, keratin botox zararlı mı ve masseter botoksu zararları gibi aklınıza takılan ve daha önce neden haberim yoktu diyeceğiniz konular da ilginizi çekecektir.

Botoks zararları var mıdır sorusunun karşılığı gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Botox zararlı mı?

Botox zararlı mı? Botox enjekte edildiğinde sinirlerinizden kaslarınıza giden sinyalleri engeller. Bu, hedeflenen kasların kasılmasını önler, bu da belirli kas koşullarını hafifletebilir ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirebilir.

botox zararlı mı-botox yan etkileri-keratin botox zararlı mı-botox zararları-botoks zararları-
masseter botoksu zararları
Botox yan etkileri nelerdir?

Botoks güvenli mi? Botoks uygulamasında kullanılanlar gibi küçük dozlar güvenli kabul edilir .

Botoks yüzünü mahveder mi? Araştırmalar, Botox’un (en yaygın olarak Botox markası olarak bilinir), düşük ancak etkili dozlarda kullanıldığında yüzünüzü bozmadığını göstermiştir.

Botox estetik uygulamalar dışında kas stresi, rahatsızlıklar, göz tembelliği, kontrolsüz göz kırpma ve kasla ilgili problemler gibi tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılıyor.

Botox yan etkileri nelerdir?

Botox yan etkileri bakımından güvenli midir? Botox enjeksiyonları deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında nispeten güvenlidir. Olası yan etkiler ve komplikasyonlar aşağıda sıralanıyor.

En yaygın Botox yan etkileri

 • Enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme veya morarma
 • Baş ağrısı veya grip benzeri semptomlar
 • Sarkık göz kapağı veya çarpık kaşlar
 • Çarpık gülümseme veya salya akması
 • Göz kuruluğu veya aşırı yırtılma

Botox zararları var mıdır? Uzun süreli botox kullanımı güvenli midir?

Botoks zararları bakımından genellikle güvenli kabul ediliyor. Dünyada yüz milyonlarca uygulama yapıldı ve olumsuz bildirimler çok sınırlı kaldı,

Botoks zararları başka bir ifadeyle botox zararları arasında donuk ifade etkisi sıklıkla dile getiriliyor. Botulinum toksini (Botox), küçük kas liflerindeki sinir uçlarının geçici olarak felç olması nedeniyle yüz ifadelerinde bu donma etkisi olabilir. Bu toksinin marka adı (Botox, Dysport, Jeuveau veya Xeomin) enjeksiyonu, kasların kasılmak için kullandığı kimyasalları serbest bırakmasını engeller, böylece sık sık kasılan ve yüzde kırışık bırakan alanlarda kas güçsüzlüğüne neden olur. Bu, cildin kırıştığı küçük kas liflerini gevşetir, bu da yüzde pürüzsüzleştirici bir etki yaratır. 

Aşırı enjeksiyon, böylece yüzdeki gevşemek için daha fazla kas oluşturmak, yüzün geniş bölgelerinin kasılmasını ve ifadesini kaybetmesine neden olabilir.

Botox zararları, yan etkileri yaygın değildir. Enjeksiyonların ani  yan etkileri, bulantı ve baş ağrılarının eşlik ettiği grip benzeri semptomlar olabilir. 

Bazen göz kapaklarının düşmesine ve görüşün iki katına çıkmasına neden olabilecek yüz ağrısı ve kas güçsüzlüğü olabilir.  Bu yan etkiler, sürekli kullanımdan sonra kaybolur.

Keratin botox zararlı mı? Saç botoksu zararlı mı?

Adında ‘Botox’ olmasına rağmen, aslında Botox (botulinum toksinleri) yoktur. Saç botoksu, saç tellerimizde stres ve ısının bir sonucu olarak hasar görmüş ve kırılmış saç tellerini onaran derin bir bakım tedavisidir. bu bakımdan keratin botox zararlı mı sorusuna gönül rahatlığıyla cevap verilebilir.

Saç botoksu, yaşlanma karşıtı bir saç tedavisi olarak bilinir. En zarar görmüş saçı bile pürüzsüz ve parlak buklelere dönüştürebilir. Saçınızı yıkayıp tamamen kuruttuktan sonra kimyasal içermeyen derin bir bakım işlemi ile köpürtülür. Proteinler, vitaminler, antioksidanlar ve yağlar dahil olmak üzere %100 doğal içeriklerle saçınızı besler. Tedavi saçınıza yassı bir demir ile kapatılır. Daha sonra, pürüzsüz, nemli ve canlanmış saçlara kendinizi şımartacaksınız.

Masseter botoksu zararları

Masseter, çiğnemenize yardımcı olan kaslardan biridir. Yüzünüzün yan tarafında bulunur ve elmacık kemiğinizi alt çene kemiğinize bağlar.

Plastik ve estetik cerrahi uzmanı Defne Kara masseter botoksu zararları konusunda şu bilgileri veriyor:

Botoks cerrahi operasyonlara göre oldukça güvenilir bir uygulama olsa da bazı yan etkileri de bulunabilir. Bu sebeple masseter botoksu alanında uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Masseter botoksu işlemi sonrasında görülen en yaygın yan etkiler şu şekildedir:

 • Görme bozuklukları
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • Kas zayıflığı
 • Kas sertliği
 • Çene bölgesinde şişme, kızarıklık ve ağrı

Masseter botoks işleminin etkileri kalıcı değildir. Bu sebeple masseter botoks işlemi sonucunda elde edilen sonuçların devamlılığı açısından işlem, doktorun uygun gördüğü aralıklarla tekrarlanmalıdır. 

Botoks zararları var mıdır sorusunun karşılığı gibi pürüzsüz bir yüz ile genç kalmak, genç görünmek ve fit olmak için diğer benzersiz yöntemleri buradan keşfedebilirsiniz.

Saça iyi gelen yağlar (saca iyi gelen yaglar) kullananlar için kaçırmamanız gereken makaleler!


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!